BZD27C200P-HE3-18 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | BZD27C200P-HE3-18-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BZD27C200P-HE3-18 |
Description | DIODE ZENER 200V 800MW DO219AB |
Customer Reference | |
Detailed Description | Zener Diode 200 V 800 mW Surface Mount DO-219AB (SMF) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA |
Mfr | Operating Temperature -65°C ~ 175°C |
Series | Grade Automotive |
Packaging Tape & Reel (TR) | Qualification AEC-Q101 |
Part Status Obsolete | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Zener (Nom) (Vz) | Package / Case |
Power - Max 800 mW | Supplier Device Package DO-219AB (SMF) |
Impedance (Max) (Zzt) 500 Ohms | Base Product Number |
Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 150 V |