BZD27C15P-E3-08
DigiKey Part Number
BZD27C15P-E3-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
BZD27C15P-E3-08CT-ND - Cut Tape (CT)
BZD27C15P-E3-08DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZD27C15P-E3-08
Description
DIODE ZENER 15V 800MW DO219AB
Detailed Description
Zener Diode 15 V 800 mW Surface Mount DO-219AB (SMF)
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 11 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power - Max
800 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms