BZD27C150P-HE3_A18
DigiKey Part Number
112-BZD27C150P-HE3_A18TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Mitsubishi Electric Europe B.V.
Manufacturer Product Number
BZD27C150P-HE3_A18
Description
TVS DIODE 120VWM 205VC DO219AB
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
205V Clamp 730mA Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-219AB (SMF)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
730mA
Mfr
Power - Peak Pulse
150W
Series
Power Line Protection
No
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TA)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
120V (Max)
Package / Case
DO-219AB
Voltage - Breakdown (Min)
138V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
205V