BZD27B5V1P-M3-08
DigiKey Part Number
BZD27B5V1P-M3-08GITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZD27B5V1P-M3-08GICT-ND - Cut Tape (CT)
BZD27B5V1P-M3-08GIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZD27B5V1P-M3-08
Description
DIODE ZENER 5.1V 800MW DO219AB
Detailed Description
Zener Diode 5.1 V 800 mW Surface Mount DO-219AB (SMF)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZD27B5V1P-M3-08 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power - Max
800 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
6 Ohms