BZD27B150P-M3-08
DigiKey Part Number
BZD27B150P-M3-08GITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZD27B150P-M3-08GICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZD27B150P-M3-08
Description
DIODE ZENER 150V 800MW DO219AB
Detailed Description
Zener Diode 150 V 800 mW Surface Mount DO-219AB (SMF)
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 110 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Power - Max
800 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
300 Ohms