BYM12-200HE3/97 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 68
Datasheet
Diode 200 V 1A Surface Mount DO-213AB
BYM12-200HE3/97
DigiKey Part Number
BYM12-200HE3/97-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BYM12-200HE3/97
Description
DIODE STANDARD 200V 1A DO213AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F
20pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 1 A