BYM11-200-E3/97
DigiKey Part Number
112-BYM11-200-E3/97TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-BYM11-200-E3/97CT-ND - Cut Tape (CT)
112-BYM11-200-E3/97DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BYM11-200-E3/97
Description
DIODE STANDARD 200V 1A DO213AB
Detailed Description
Diode 200 V 1A Surface Mount DO-213AB
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
150 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 200 V
Capacitance @ Vr, F
15pF @ 4V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.3 V @ 1 A