BY229-600HE3/45 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 69
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 3,747
Datasheet
STMicroelectronics
In Stock: 666
Diode 600 V 8A Through Hole TO-220AC
BY229-600HE3/45
DigiKey Part Number
BY229-600HE3/45-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BY229-600HE3/45
Description
DIODE STANDARD 600V 8A TO220AC
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
145 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 600 V
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
TO-220AC
Current - Average Rectified (Io)
8A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.85 V @ 20 A