BAS40-02V-HG3-08 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Diode 40 V 120mA Surface Mount SOD-523
BAS40-02V-HG3-08
DigiKey Part Number
112-BAS40-02V-HG3-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-BAS40-02V-HG3-08CT-ND - Cut Tape (CT)
112-BAS40-02V-HG3-08DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAS40-02V-HG3-08
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 120MA SOD523
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 30 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
4pF @ 0V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
120mA
Supplier Device Package
SOD-523
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 40 mA
Operating Temperature - Junction
125°C
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed