AZ23B12-E3-18
DigiKey Part Number
112-AZ23B12-E3-18TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-AZ23B12-E3-18CT-ND - Cut Tape (CT)
112-AZ23B12-E3-18DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ23B12-E3-18
Description
DIODE ZENER ARRAY 12V SOT-23-3
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 12 V 300 mW ±2% SOT-23-3
Category
Power - Max
300 mW
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Impedance (Max) (Zzt)
20 Ohms
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 9 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mounting Type
Surface Mount
Configuration
1 Pair Common Anode
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
12 V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Tolerance
±2%