5KP17A-E3/51 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 245
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 429
Microchip Technology
27.6V Clamp 181A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
5KP17A-E3/51
DigiKey Part Number
5KP17A-E3/51-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP17A-E3/51
Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC P600
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
181A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Packaging
Bulk
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
17V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
18.9V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
27.6V