5KP14A-E3/51 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 808
Datasheet
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 428
Similar
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 0
Microchip Technology
Littelfuse Inc.
23.2V Clamp 216A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
5KP14A-E3/51
DigiKey Part Number
5KP14A-E3/51-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP14A-E3/51
Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC P600
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
216A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
14V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
15.6V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
23.2V