5KP13A-E3/51 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 104
Datasheet
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 1,344
Similar
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 500
Microchip Technology
Littelfuse Inc.
21.5V Clamp 233A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
5KP13A-E3/51
DigiKey Part Number
5KP13A-E3/51-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP13A-E3/51
Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC P600
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
233A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Packaging
Bulk
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
13V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
14.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
21.5V