5KASMC40AHM3/9A is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
Bourns Inc.
MCC (Micro Commercial Components)
64.5V Clamp Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
5KASMC40AHM3/9A
DigiKey Part Number
5KASMC40AHM3/9A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KASMC40AHM3/9A
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 185°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Obsolete
Qualification
AEC-Q101
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V