3.0C60CA-M3/I | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 3.0C60CA-M3/I |
Description | TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO214AB |
Manufacturer Standard Lead Time | 22 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 96.8V Clamp 31A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 96.8V |
Mfr | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 31A |
Series | Power - Peak Pulse 3000W (3kW) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Power Line Protection No |
Part Status Active | Applications Telecom |
Type Zener | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Bidirectional Channels 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 60V | Package / Case DO-214AB, SMC |
Voltage - Breakdown (Min) 66.7V | Supplier Device Package |