1N5397-E3/54
DigiKey Part Number
112-1N5397-E3/54TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-1N5397-E3/54CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1N5397-E3/54
Description
DIODE STANDARD 600V 1.5A DO204AL
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 600 V 1.5A Through Hole DO-204AL (DO-41)
Category
Reverse Recovery Time (trr)
2 µs
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 600 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Capacitance @ Vr, F
15pF @ 4V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
DO-204AL (DO-41)
Current - Average Rectified (Io)
1.5A
Operating Temperature - Junction
-50°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.4 V @ 1.5 A
Base Product Number
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)