1N5397-E3/54 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 1N5397-E3/54 |
Description | DIODE STANDARD 600V 1.5A DO204AL |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 600 V 1.5A Through Hole DO-204AL (DO-41) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Reverse Recovery Time (trr) 2 µs |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 600 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Capacitance @ Vr, F 15pF @ 4V, 1MHz |
Part Status Active | Mounting Type |
Technology | Package / Case |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V | Supplier Device Package DO-204AL (DO-41) |
Current - Average Rectified (Io) 1.5A | Operating Temperature - Junction -50°C ~ 150°C |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.4 V @ 1.5 A | Base Product Number |
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |