1N4004-E3/73
DigiKey Part Number
112-1N4004-E3/73CT-ND - Cut Tape (CT)
112-1N4004-E3/73TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1N4004-E3/73
Description
DIODE STANDARD 400V 1A DO204AL
Detailed Description
Diode 400 V 1A Through Hole DO-204AL (DO-41)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1N4004-E3/73 Models
Category
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 400 V
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Capacitance @ Vr, F
15pF @ 4V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
400 V
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 1 A