1.5KE8.2CA-E3/54 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 3,591
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
MCC (Micro Commercial Components)
Taiwan Semiconductor Corporation
12.1V Clamp 124A Ipp Tvs Diode Through Hole 1.5KE
1.5KE8.2CA-E3/54
DigiKey Part Number
112-1.5KE8.2CA-E3/54TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-1.5KE8.2CA-E3/54CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE8.2CA-E3/54
Description
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC 1.5KE
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
124A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
7.02V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
7.79V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
12.1V