1.5KE6.8C-E3/73 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
10.8V Clamp 139A Ipp Tvs Diode Through Hole 1.5KE
1.5KE6.8C-E3/73
DigiKey Part Number
1.5KE6.8C-E3/73-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE6.8C-E3/73
Description
TVS DIODE 5.5VWM 10.8VC 1.5KE
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
139A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Box (TB)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
5.5V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
6.12V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
10.8V