1.5KE47CA-E3/54
DigiKey Part Number
1.5KE47CA-E3/54GITR-ND - Tape & Reel (TR)
1.5KE47CA-E3/54GICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE47CA-E3/54
Description
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC 1.5KE
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
64.8V Clamp 23.1A Ipp Tvs Diode Through Hole 1.5KE
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
23.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40.2V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
44.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.8V