1.5KE200A-E3/51 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 4,259
Datasheet
MFR Recommended
In Stock: 6,717
Datasheet
Direct
Central Semiconductor Corp
Upgrade
STMicroelectronics
Upgrade
Littelfuse Inc.
STMicroelectronics
Similar
Comchip Technology
Similar
MCC (Micro Commercial Components)
Taiwan Semiconductor Corporation
274V Clamp 5.5A Ipp Tvs Diode Through Hole 1.5KE
1.5KE200A-E3/51
DigiKey Part Number
1.5KE200A-E3/51GI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE200A-E3/51
Description
TVS DIODE 171VWM 274VC 1.5KE
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
171V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
190V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
274V