1.5KE120CA-E3/54 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 12,310
Datasheet
Littelfuse Inc.
Similar
Comchip Technology
Similar
Comchip Technology
MCC (Micro Commercial Components)
YAGEO
Taiwan Semiconductor Corporation
Microchip Technology
Microchip Technology
165V Clamp 9.1A Ipp Tvs Diode Through Hole 1.5KE
1.5KE120CA-E3/54
DigiKey Part Number
1.5KE120CA-E3/54GITR-ND - Tape & Reel (TR)
1.5KE120CA-E3/54GICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE120CA-E3/54
Description
TVS DIODE 102VWM 165VC 1.5KE
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
102V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
114V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
165V