Image for 1.5KA6.8HE3/51 is not available
1.5KA6.8HE3/51
DigiKey Part Number
1.5KA6.8HE3/51-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KA6.8HE3/51
Description
TVS DIODE 5.5VWM 10.8VC 1.5KA
Customer Reference
Detailed Description
10.8V Clamp 139A Ipp Tvs Diode Through Hole 1.5KA
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
139A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 185°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
5.5V
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
6.12V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
10.8V