WSLP2512R0100DEA
DigiKey Part Number
541-WSLP2512R0100DEATR-ND - Tape & Reel (TR)
541-WSLP2512R0100DEACT-ND - Cut Tape (CT)
541-WSLP2512R0100DEADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WSLP2512R0100DEA
Description
RES 0.01 OHM 0.5% 3W 2512
Customer Reference
Detailed Description
10 mOhms ±0.5% 3W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±75ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
Size / Dimension
0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.035" (0.89mm)