TNPU08051K18BZEN00 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | TNPU08051K18BZEN00-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TNPU08051K18BZEN00 |
Description | RES SMD 1.18K OHM 0.1% 1/8W 0805 |
Manufacturer Standard Lead Time | 35 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1.18 kOhms ±0.1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | TNPU08051K18BZEN00 Models |
Category | Features Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant |
Mfr | Temperature Coefficient ±5ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Packaging Tape & Reel (TR) | Package / Case 0805 (2012 Metric) |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm) |