TNPU040210K0BZEP00
DigiKey Part Number
541-TNPU040210K0BZEP00TR-ND - Tape & Reel (TR)
541-TNPU040210K0BZEP00CT-ND - Cut Tape (CT)
541-TNPU040210K0BZEP00DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TNPU040210K0BZEP00
Description
TNPU0402 10K 0.1% T-16 EP1 E3
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms ±0.1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±5ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)