RWR89S1211FRB12
DigiKey Part Number
RWR89S1211FRB12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR89S1211FRB12
Description
RES 1.21K OHM 3W 1% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.21 kOhms ±1% 3W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
EDA/CAD Models
RWR89S1211FRB12 Models
Category
Features
Military, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Failure Rate
R (0.01%)