RWR81S4020FRB12 is out of stock and can be placed on backorder.
Datasheet
Upgrade
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
402 Ohms ±1% 1W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR81S4020FRB12
DigiKey Part Number
541-RWR81S4020FRB12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR81S4020FRB12
Description
RES 402 OHM 1W 1% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR81S4020FRB12 Models
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Failure Rate
R (0.01%)