RWR81S10R0BPB12 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Direct
Datasheet
10 Ohms ±0.1% 1W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR81S10R0BPB12
DigiKey Part Number
RWR81S10R0BPB12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR81S10R0BPB12
Description
RES 10 OHM 0.1% 1W AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR81S10R0BPB12 Models
Category
Features
Military, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Failure Rate
P (0.1%)