RWR78N3741FRB12 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
3.74 kOhms ±1% 10W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Non-Inductive Wirewound
RWR78N3741FRB12
DigiKey Part Number
RWR78N3741FRB12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR78N3741FRB12
Description
RES 3.74K OHM 10W 1% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Mfr
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Failure Rate
R (0.01%)