RNR55J1001FRB14 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Direct
Datasheet
Upgrade
Upgrade
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
1 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Metal Film
RNR55J1001FRB14
DigiKey Part Number
RNR55J1001FRB14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNR55J1001FRB14
Description
RES 1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNR55J1001FRB14 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Failure Rate
R (0.01%)