RNR55H2871FRRE5 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
2.87 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Metal Film
RNR55H2871FRRE5
DigiKey Part Number
541-RNR55H2871FRRE5TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNR55H2871FRRE5
Description
RES 2.87K OHM 1% 1/8W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Failure Rate
R (0.01%)