RNC65H2554FRB14 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
2.55 MOhms ±1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
RNC65H2554FRB14
DigiKey Part Number
541-RNC65H2554FRB14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNC65H2554FRB14
Description
RES 2.55M OHM 1% 1/2W AXIAL
Detailed Description
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Failure Rate
R (0.01%)