RNC65H1003FRB14
DigiKey Part Number
541-RNC65H1003FRB14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNC65H1003FRB14
Description
RES 100K OHM 1/2W 1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
100 kOhms ±1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RNC65H1003FRB14 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Failure Rate
R (0.01%)