RNC60K1000DMR36
DigiKey Part Number
541-RNC60K1000DMR36TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Vishay Dale
Manufacturer Product Number
RNC60K1000DMR36
Description
RES 100 OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms ±0.5% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RNC60K1000DMR36 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Failure Rate
M (1%)