RNC60H2051BMR36
cms-digikey-product-number
541-RNC60H2051BMR36TR-ND - Tape & Reel (TR)
cms-manufacturer
cms-manufacturer-product-number
RNC60H2051BMR36
cms-description
RES 2.05K OHM 0.1% 1/4W AXIAL
cms-customer-reference
cms-detailed-description
2.05 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
Datasheet
 Datasheet
cms-product-attributes
cms-filter-similar-products
cms-show-empty-attributes
cms-category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Size / Dimension
0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Failure Rate
M (1%)