RNC60H1052DSRE8
DigiKey Part Number
541-RNC60H1052DSRE8TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNC60H1052DSRE8
Description
RES 10.5K OHM 0.5% 1/4W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
10.5 kOhms ±0.5% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Size / Dimension
0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Failure Rate
S (0.001%)