RNC55J8660FSRSL is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
866 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
RNC55J8660FSRSL
DigiKey Part Number
RNC55J8660FSRSL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNC55J8660FSRSL
Description
RES 866 OHM 1/8W 1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RNC55J8660FSRSL Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Failure Rate
S (0.001%)