RNC55J6122BSRE7
DigiKey Part Number
541-RNC55J6122BSRE7TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Vishay Dale
Manufacturer Product Number
RNC55J6122BSRE7
Description
RES 61.2K OHM 0.1% 1/8W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
61.2 kOhms ±0.1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RNC55J6122BSRE7 Models
Category
Features
Military, Moisture Resistant, Weldable
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Part Status
Discontinued at DigiKey
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Tolerance
Number of Terminations
2
Power (Watts)
Failure Rate
S (0.001%)