RNC55J50R9FSRE5
DigiKey Part Number
541-RNC55J50R9FSRE5TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer Product Number
RNC55J50R9FSRE5
Description
RES 50.9 OHM 1% 1/8W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
50.9 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
EDA/CAD Models
RNC55J50R9FSRE5 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Failure Rate
S (0.001%)