RNC55J5052BRB14 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Parametric Equivalent
50.5 kOhms ±0.1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
RNC55J5052BRB14
DigiKey Part Number
RNC55J5052BRB14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNC55J5052BRB14
Description
RES 50.5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNC55J5052BRB14 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Failure Rate
R (0.01%)