RNC55J2153FSRE6
DigiKey Part Number
RNC55J2153FSRE6-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNC55J2153FSRE6
Description
RES 215K OHM 1/8W 1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
215 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
EDA/CAD Models
RNC55J2153FSRE6 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Failure Rate
S (0.001%)