RNC55J2002BPB14 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Direct
Parametric Equivalent
20 kOhms ±0.1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
RNC55J2002BPB14
DigiKey Part Number
RNC55J2002BPB14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNC55J2002BPB14
Description
RES 20K OHM 1/8W .1% AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNC55J2002BPB14 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Failure Rate
P (0.1%)