RNC55J1400BSB14 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | RNC55J1400BSB14-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RNC55J1400BSB14 |
Description | RES 140 OHM 1/8W .1% AXIAL |
Customer Reference | |
Detailed Description | 140 Ohms ±0.1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RNC55J1400BSB14 Models |
Category | Features Military, Moisture Resistant, Weldable |
Mfr | Temperature Coefficient ±25ppm/°C |
Series | Operating Temperature -65°C ~ 175°C |
Packaging Bulk | Package / Case |
Part Status Discontinued at DigiKey | Supplier Device Package Axial |
Resistance | Size / Dimension 0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm) |
Tolerance | Number of Terminations 2 |
Power (Watts) | Failure Rate S (0.001%) |