RNC55J1022BPBSL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 89
Parametric Equivalent
10.2 kOhms ±0.1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
RNC55J1022BPBSL
DigiKey Part Number
RNC55J1022BPBSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNC55J1022BPBSL
Description
RES 10.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNC55J1022BPBSL Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Failure Rate
P (0.1%)