RNC55H8872DSR36
DigiKey Part Number
541-RNC55H8872DSR36TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNC55H8872DSR36
Description
RES 88.7K OHM 0.5% 1/8W AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
88.7 kOhms ±0.5% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RNC55H8872DSR36 Models
Category
Features
Military, Moisture Resistant, Weldable
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Part Status
Discontinued at DigiKey
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Tolerance
Number of Terminations
2
Power (Watts)
Failure Rate
S (0.001%)