RNC55H5231FRRE6 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
5.23 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
RNC55H5231FRRE6
DigiKey Part Number
541-RNC55H5231FRRE6TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNC55H5231FRRE6
Description
RES 5.23K OHM 1% 1/8W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNC55H5231FRRE6 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Part Status
Active
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Failure Rate
R (0.01%)