RNC55H5112FSRE6
DigiKey Part Number
541-RNC55H5112FSRE6TR-ND - Tape & Reel (TR)
541-RNC55H5112FSRE6CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNC55H5112FSRE6
Description
RES 51.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
51.1 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
cms-datasheet
 cms-datasheet
EDA/CAD Models
RNC55H5112FSRE6 Models
Category
Features
Military, Moisture Resistant, Weldable
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Part Status
Discontinued at DigiKey
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Tolerance
Number of Terminations
2
Power (Watts)
Failure Rate
S (0.001%)