RNC55H4870BRRSL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Direct
Datasheet
Upgrade
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
487 Ohms ±0.1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant, Weldable Metal Film
RNC55H4870BRRSL
DigiKey Part Number
RNC55H4870BRRSL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNC55H4870BRRSL
Description
RES 487 OHM 1/8W .1% AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNC55H4870BRRSL Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Failure Rate
R (0.01%)